Členská schůze Bytového družstva Spodní 10 projednala a schválila domovní řád na svém jednání dne 21. června 2007.
Domovní řád je závaznou normou pro všechny členy bytového družstva, uživatele bytů a osoby sdílející s nimi společnou domácnost, rovněž tak pro osoby, které jsou u těchto osob na návštěvě. Porušování domovního řádu bude posuzováno jako narušování soužití v bytovém domě a porušování stanov bytového družstva.
I. Užívání bytu
- Obsah práva užívání bytu, základní práva a povinnosti členů družstva upravují stanovy družstva, nájemní smlouva o užívání bytu v družstevním domě a občanský zákoník.
- Nájemce bytu je povinen užívat byt, společné prostory a zařízení domu podle jejich určení, zachovávat dobré mravy v domě a ustanovení tohoto domovního řádu a vytvářet s družstvem podmínky, zaručující nerušené užívání bytu, společných prostor a zařízení v domě všemi uživateli.
II. Stavební úpravy
- Uživatel bytu nesmí provádět žádné stavební úpravy ani jinou podstatnou změnu (úpravy elektrického, vodovodního, plynového vedení a rozvodů tepla, odstraňování nebo zřizování příček, instalaci všech předmětů do obvodového pláště) bez souhlasu představenstva či členské schůze a to ani na svůj náklad. V případě porušení této povinnosti je družstvo oprávněno požadovat, aby uživatel provedené úpravy a změny bez odkladu odstranil a na své náklady zabezpečil původní stav či nahradil škody vzniklé touto činností BD Spodní 10.
- Je-li stavební úprava odsouhlasena představenstvem družstva či členskou schůzí a je-li zapotřebí k těmto stavebním úpravám zvláštního rozhodnutí (např. stavební povolení, ohlášení a jiné), je povinen uživatel bytu/žadatel si tyto doklady obstarat na základě vydání zmocnění představenstvem družstva, a to na své náklady, a je povinen odevzdat toto rozhodnutí představenstvu družstva, který ji založí do stavební dokumentace.
- Družstvo je oprávněno provádět stavební a jiné nutné úpravy v bytě zásadně po odsouhlasení členskou schůzí. Stavební úpravy, které nařídí stavební úřad, je nájemce povinen strpět a umožnit, jinak odpovídá za škodu, která nesplněním této povinnosti vznikla.
III. Prohlídky domu a bytů
- Představenstvo bytového družstva má právo přímo nebo prostřednictvím vybraného správce bytového domu provádět v nezbytně nutném rozsahu technické kontroly bytového domu a jednotlivých bytů. Představenstvo BD Spodní 10 přímo nebo prostřednictvím vybraného správce domu stanoví termín technické kontroly a včas o ní vyrozumí nájemce bytu. Datum provádění odpočtu stavu měřidel energií oznamují příslušní dodavatelé energií či služeb vždy s dostatečným předstihem a provádějí nejméně ve dvou dnech. Nájemce bytu je povinen provedení kontroly a odpočtu měřidel umožnit.
- Pro případy havárie je uživatel bytu povinen učinit taková opatření, aby mohl být neodkladně vyrozuměn o nutnosti otevření bytu. Otevření bytu může provést tříčlenná komise složená z dostupných členů družstva, v souladu s platnými zákony a dobrými sousedskými mravy. Tato komise je přítomna v bytě uživatele po celou dobu nezbytně nutnou k likvidaci havárie, po ukončení práce byt zajistí proti neoprávněnému vniknutí a sepíše o tomto aktu řádný protokol.
IV. Udržovací povinnosti
- Družstvo provádí řádnou údržbu a opravy bytového domu včetně jeho zařízení a vybavení v rozsahu stanoveném usnesením členské schůze BD Spodní 10 a podle platných předpisů.
- Družstvo je povinné zajišťovat osvětlení schodiště, společných prostor, funkčnost výtahu a společných zařízení.
- Odebírání elektrického proudu ze společných prostor nájemci pro vlastní potřebu se přísně zakazuje.
- Uživatel hradí náklady spojené s údržbou bytu i náklady na opravy v bytě. Veškeré výměny spotřebičů a zařízení (např. digestoře, kuchyňské linky, vany, umyvadla, WC mísy, výtokové armatury, sporáky či vařiče, prasklé výplně oken v bytě, dveře v bytech včetně vchodových do bytu) si hradí uživatel sám. Výměna vchodových dveří do bytů podléhá ohlášení a schválení představenstvem družstva z důvodů dodržení protipožárních opatření.
- Výměna radiátorů, regulačních armatur a měřičů tepla podléhá oznámení a schválení představenstvem družstva.
- Uživatel je povinen na své náklady odstranit závady a poškození na majetku či zařízení družstva, které způsobil sám, nebo osoby žijící s ním ve společné domácnosti či osoby, které vpustil do objektu bytového domu Spodní 10. Nesplní-li uživatel bytu svoji udržovací povinnost, nebo neodstraní-li závady, za které odpovídá, je družstvo oprávněno, po předchozím upozornění učinit tak samo a požadovat náhradu nákladů.
V. Úhrada za služby a příspěvek do provozního fondu a fondu oprav
- Uživatel bytu je povinen hradit zálohy na služby a příspěvek do fondu oprav (nájem) v termínu a ve výši stanovené usnesením členské schůze BD Spodní 10 a v souladu s nájemní smlouvou o užívání družstevního bytu.
- Družstvo provede prostřednictvím správce nemovitosti vyúčtování zaplacených záloh za služby nejpozději do 31. 5. za uplynulý kalendářní rok. Přeplatky vyplatí každému uživateli bytu (do 1 měsíce po provedení vyúčtování).
- Uživatel bytu je povinen provést úhradu případných nedoplatků za služby v termínu do 3 ????? provedení vyúčtování.
- Čerpání provozního fondu a fondu oprav a rozpočet na další kalendářní rok předkládá představenstvo družstva na jednání členské schůze.
VI. Předání bytu po zániku členství a práva užívání
- Při zániku uživatelského práva je uživatel povinen předat byt správci objektu, který o převzetí zpracuje písemný zápis. Zařízení pevně spojené s budovou musí při předávání bytu zůstat nepoškozeno a řádně ošetřeno.
- Uživatel předávající byt je povinen, pokud se nedohodne s družstvem jinak, postarat se o odstranění tapet a hygienické vymalování bytu bílou malířskou barvou.
VII. Užívání společných prostor a zařízení domu
- Společné prostory (vchod, výtah, schodiště, kočárkárna, sušárna prádla, technický sklep, chodby, střecha domu a další prostory) a zařízení domu se užívají způsobem a jen k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení. Povinností všech uživatelů společných prostorů a zařízení domu je přísně dbát na dodržování všech bezpečnostních a protipožárních opatření a zachovávat tyto prostory volné. Je přísně zakázáno ponechávat věci v těchto prostorách a je přísně zakázáno vstupovat na střechu bytového domu Spodní l0.
- V domě je přísně zakázáno umísťovat jednostopé motorové dopravní prostředky mimo vyčleněné prostory. Tato služba podléhá poplatku stanovenému v usnesení členské schůze BDS 10. Žádosti o vyhrazení tohoto prostoru se předkládají ke schválení představenstvu družstva.
- Za společná zařízení domu se považují ta zařízení, která svým účelem jsou určena ke společnému užívání všech, nebo většiny obyvatel domu, jako je vodovod, kanalizace, osvětlovací zařízení ve společných prostorách, domácí telefon, ústřední topení, výtah, zařízení sušáren. Náklady na jejich údržbu jdou z prostředků družstva. Náklady na opravy závad způsobených nedbalostí, nebo úmyslně, nese ten kdo je zavinil. Za společná technická zařízení se nepovažují bytové rozvody elektroinstalace (od elektroměru do bytu), bytové rozvody vodoinstalace (od vodoměru do bytu), společné televizní antény, telefonu, plynu (od plynoměru ke spotřebiči) a radiátory.
- V celém bytovém domu Spodní 10, s výjimkou prostorů bytů, je přísně zakázáno kouřit tabákové výrobky všem osobám.
- Obyvatelé domu a jeho návštěvníci jsou povinni zachovávat čistotu ve všech společných prostorách a nejbližším okolí objektu, zejména neplivat, nepohazovat odpadky a žvýkačky, neznečišťovat či nepomalovávat společné prostory a výtahy, včetně nejbližšího okolí objektu bytového domu Spodní 10, řádně si očistit boty před vstupem do objektu, uklidit znečištěné společné prostory po domácím zvířectvu.
- Uživatelé bytů jsou povinni neodkladně nahlásit správci domu všechny zjištěné závady či poruchy ve společných prostorech na společném zařízení domu.
- Smetí a odpadky jsou povinni uživatelé bytů třídit dle platných právních předpisů a vyhlášek statutárního města Brna a tříděný odpad vynášet do kontejnerů k tomu určených. Ostatní odpad výše nespecifikovaný je uživatel bytového domu Spodní 10 povinen likvidovat prostřednictvím sběrného dvora pro ÚMČ Brno- Bohunice.
- Družstvo odpovídá za dodržování požární ochrany v bytovém domě, za funkčnost hydrantů a proudnic. K zajištění požární ochrany zpracovává požární poplachové směrnice.
- Uživatelé bytů odpovídají za dodržování požární ochrany v jimi užívaných bytech a společných prostorách BD Spodní 10. Poškozování protipožárních zařízení je trestné!
- Všem uživatelům bytů je zakázáno provádět jakékoliv zásahy nebo opravy do společných rozvodů, jako jsou zejména el. rozvody, rozvody plynu, tepla a vody. Tyto zásahy jsou v kompetenci pouze schváleného správce domu.
- Při používání technického vybavení v domě jsou uživatelé povinni dodržovat příslušné provozní a bezpečnostní předpisy. Zneužití technického vybavení budovy je zakázáno!
VIII. Čištění chodníku
- Družstvo odpovídá za schůdnost chodníku přilehlého k domu. Schůdnost chodníku je takový stav, který umožňuje bezpečnou chůzi chodců přizpůsobenou technickému stavu, povětrnostním podmínkám a dalším okolnostem, které může chodec předvídat.
- Čištění chodníků a jejich zimní údržbu provádí úklidová firma. V zimním období musí být odklizen sníh okamžitě a musí být provedeno očištění proti vzniku náledí. Schůdnost chodníku musí být zajištěna nejpozději do 6:00 hod. ráno.
IX. Informační zařízení v domě
- V prostorách poštovních stránek je umístěna informační tabule, na které jsou zveřejňovány všechny dokumenty družstva a pokyny pro uživatele bytů.
- Na informační tabuli je vyvěšen domovní řád, požární směrnice, plán rozmístění bytů, kontakty na představenstvo družstva, kontakty na smluvní partnery družstva (opravy, havárie).
- Uživatelé bytů jsou povinni mít označeny dveře číslem bytu se jmenovkou, jmenovku jsou rovněž povinni umístit na svoji poštovní schránku a na zvonek.
- Družstvo označí dveře místností s uzávěrem plynu, vody a tepla, hydranty a el. rozvaděče s uvedením kontaktu na osoby mající klíče od uvedených místností.
X. Klíče a jejich používání
- Každý uživatel bytu v bytovém domě má nárok na klíč od hlavního vchodu a sklepa. Klíč od ostatních místností a klíč od střechy domu je uložen u členů představenstva.
- Další potřebný počet klíčů si uživatel opatřuje na vlastní náklady. V případě rozhodnutí členské schůze BD Spodní 10 o výměně klíčů ve společných prostorách se náklady na nové klíče vyúčtují podělením počtem bytových jednotek.
XI. Otevírání a zavírání domu
- Dům je celodenně a celoročně uzamčen. Každý uživatel bytu v bytovém domě je povinen uzamykat domovní dveře. Nedodržení je považováno za hrubé porušení domovního řádu.
- Uživatelům bytů je zakázáno otevírat dveře cizím osobám, tj. osobám, které neprokáží oprávněnost nebo nutnost k návštěvě bytového domu.
- XII. Sušení prádla
- Sušení prádla je povoleno pouze v prostorech sušáren/koláren na jednotlivých podlažích či ve vnitřních prostorech bytových balkonů.
XIII. Přidělené sklepní prostory a společná kóje na podlaží
- Přidělené sklepní prostory jsou určeny k ukládání věcí uživatelů bytů, které není možné nebo je nevhodné uskladňovat v bytě. Společné kóje na podlaží (sušárny/kolárny) mohou užívat uživatelé bytů na daném podlaží na základě dohody, zejména za účelem sušení prádla, uložení kol, kočárků či k ukládání sezónních a jiných věcí. Dohoda musí respektovat zásady dobrých sousedských vztahů.
- Ukládání látek, které by ohrožovaly požární bezpečnost a zdraví lidí (např. hořlaviny, látky s odpuzujícím zápachem, výbušniny, toxické látky, drogy apod.) je přísně zakázáno.
XIV. Umisťování květin
- Květiny v oknech, na balkonech a chodbách musí být umístěny a upevněny tak, aby byly zabezpečeny proti pádu a v chodbách umožňovaly volný průchod. Při zalévání nesmí voda přetékat. Zatížení zábradlí balkonů květinovými truhlíky musí odpovídat konstrukci.
- XV. Klepání, čištění koberců a dek
- Vyklepávání rohožek, koberců, přehozů, dek aj. věcí z balkonů je zakázáno. Stejně tak je zakázáno vyhazovat jakékoliv předměty z oken a balkónů, včetně nedopalků cigaret.
XVI. Domácí zvířata
- Chovat psy, kočky, chovné ptactvo a drobné zvířectvo v bytech uživatelů je dovoleno. Za hrubé porušení domovního řádu se považuje chování psů, kteří podléhají registraci a nejsou úředně přihlášeni na ÚMČ Brno - Bohunice. Všechny prostory vyjma bytu se pro chov psů považují za veřejná prostranství ve smyslu povinnosti chovatele psa vybavit košíkem a vodítkem. Chovem zvířectva nesmí dojít k narušování dobrých mravů v domě a narušování nočního klidu. Zvířectvo nesmí znečišťovat společné prostory a okolí domu. Za dodržování tohoto ustanovení odpovídají chovatelé. Chovatel zvířete je povinen znečištěné společné prostory BD či jeho nejbližšího okolí neprodleně vyčistit a vydesinfikovat. Je zakázáno krmit venkovní ptactvo na balkonech či házením krmení z balkonů.
- Chov drobného užitkového zvířectva (např. slepic, králíků, holubů apod.) je zakázáno.
- Chov zvířat ve společných prostorách domu se zakazuje.
XVII. Klid v domě
- Uživatelé bytů jsou povinni se chovat tak, aby neobtěžovali sousedy nadměrným hlukem.
v2) Právo na nerušený odpočinek vyžaduje, aby v bytovém domě byl zachováván klid v době od 22:00 hod. do 6:00 hod. V této době je zakázáno praní, vysávání, hraní na hudební nástroje, hlasitý zpěv. Provádění hlučných oprav, úprav apod. je v bytech zakázáno od 19:00 hod. do 6:00 hod. ranní ve dnech pondělí až sobota. V neděli a ve dnech státem uznaných svátků je tato činnost zakázána po celý den. Rozhlasové a televizní přijímače jsou uživatelé bytu povinni ztlumit tak, aby zvuk nezaléhal do okolních bytů.
XVIII. Společná a závěrečná ustanovení
- Spor mezi uživateli bytů řeší na základě předložené stížnosti představenstvo družstva. Spor mezi uživatelem bytu a představenstvem družstva řeší členská schůze. V dalším je postupováno podle stanov družstva.
- Porušení domovního řádu je řešeno v souladu se stanovami družstva a příslušnými zákony.
Domovní řád je platný dnem schválení členskou schůzí a účinnost nabývá dnem převodu vlastnictví domu na BD Spodní 10.
V Brně 21. června 2007
Předseda družstva: ............................................................
Místopředseda družstva: ....................................................